Mobiilsus on oluline ka ööbimispaiga valikul. Foto: Thule

Suvi on rändamiseks parim aeg. Mõnikord tuleb automatkale mineku mõte pähe minutitega ning kui aega ja võimalusi parasjagu on, siis miks mitte kohe ka minna? Aga need ettevalmistused – ainuüksi proviandi ja isikliku varustuse valimine ning pakkimine võtab omajagu aega, rääkimata telgist ja magamisvarustusest …

Auto katusetelgiga rännakule minnes võib viimase pealt omajagu aega säästa, sest selle kinnitamine sõiduki katusele käib tõesti vaid minutitega. Pealegi on niimoodi matkamine mugav mitmes muuski mõttes.

Miks matkata katusetelgiga?

Muidugi võib ka lihtsalt autos magada – mahukamas väikebussis või suuremas universaalsõidukis ruumi ju jätkuks. Paraku tähendab selline variant, et magamamineku ajaks tuleb kogu sõitjateruum ümber korraldada: istmed alla lasta ning eest tõsta ja kogu pagas ümber paigutada. Hommikul tuleb sama protseduur uuesti läbi teha, aga vastupidises järjekorras. Pehmelt öeldes on see ebamugav, otse öeldes tüütu.

Ja suurema seltskonnaga reisides ei tasu sellisele variandile isegi mõelda, sest ega suuremassegi universaalkerega autosse üle kahe inimese kuigi hästi magama ei mahu. 

Katusetelke on aga saadaval väga erinevas suuruses: alates väiksematest ja kompaktsematest, kahele inimesele mõeldud telkidest kuni neli inimest mahutavate, varikatuste ja lisasektsioonidega lahendusteni.

Kui ööbida auto katusel mugavas telgis, pole vaja ka hakata kaasavõetud kraami igal õhtul lahti pakkima – see jätab, esiteks, rohkem aega looduse ja seltskonna nautimiseks ning, teiseks, alles omajagu närve, sest läbimõeldult pakitud ja korras pagasiruumist leiab vajaminevad asjad vaevata üles.

Mobiilsus loeb

Katusetelkide oluline pluss on mobiilsus. Esiteks on olemas telke, nagu näiteks Thule Basin seeria mudelid, mille katusele vinnamise ja kinnitamisega pole vaja end tülitama hakatagi, sest telk võib seal olla kogu aeg – nimelt saab jäiga korpusega katusetelki kasutada mugava katuseboksina. Seega, kui ees seisavad retked, kinnita telgisisu ning sõit võib alata! Aga isegi tavapärase katusetelgi autole kinnitamine käib üldjuhul kärmelt.

Mobiilsus on oluline ka ööbimispaiga valikul. Kui autotelk on katusel, ei ole peaaegu üldse vahet, kus magamispeatus tehakse – kuhu on võimalik autoga kohale sõita, seal saab kohe ka mugavalt ööbida. Seevastu tavalise telgi üles seadmiseks on vaja enam-vähem selle põhja suurust soovitatavalt siledat ja kuiva aluspinda, haagiselamuga ööbimisest ei hakka siinkohal rääkimagi … 

Katusetelgi kasutusvalmis seadmine on üsna kiire ega nõua suurt vaeva. Näiteks kõvakattega Basin ja Basin Wedge ning ka uue ja suurema Thule Approach seeria telkide magamisasendisse seadmiseks kulub sõna otseses mõttes paar minutit. Tõsi, traditsioonilisemate telkide puhul ning kui tahetakse kasutada lisavarustust, lisasoojustust jms, on protseduur mõnevõrra aeglasem, kuid ikkagi käib see võrreldes suurema tavalise telgi ülesseadmisega üsna kiiresti.

Mõnel katusetelgil on panoraamaknad, läbi mille saab nautida päikesetõusu või tähistaeva ilu. Foto: Thule

Millist tüüpi telgi kasuks otsustada?

Katusetelke on suures plaanis kahte tüüpi: lahtivolditavad pehmete paneelidega ning kõvakoorikuga telgid. Neist esimesed ehk traditsioonilised pehmete paneelidega mudelid on rohkem levinud. Sellise telgi üks pool toetub sõiduki katuseraamile ja teine pool on redeliga toestatud. Avamiseks tõmmake lihtsalt redel alla ja telk voldib end lahti.

Pehmete paneelidega telgid on enamasti mahukamad kui kõvade paneelidega alternatiivid, aga neidki on väga erinevas suuruses. Näiteks Thule Tepui Foothill on mõeldud kahele inimesele. Selle telgi suur eelis on kompaktsus kokkupanduna: madala profiiliga sümmeetriline disain võimaldab telgi paigaldada katuse ühele küljele ja jätta väärtuslikku ruumi jalgratastele või süstadele või muule seiklustel vajaminevale varustusele. 

Suurimad pehmed katusetelgid mahutavad mugavalt isegi kuni neli inimest. Thule valikus on sellised näiteks Tepui Autana ning Approach seeria suuremad mudelid.

Veel erinevad pehmed katusetelgid lisavõimaluste poolest. Mõnel on juures lisasektsioon, mille alla saab panna näiteks matkavarustust. Mõnel mudelil on panoraamaknad, läbi mille nautida selgel, pilvitul ööl tähistaeva ilu.

Kõvade paneelidega katusetelgid erinevad muidugi materjali poolest – need on kaitsva kõvakooriku sees –, kuid ka kasutusomadustelt ehk neid on natuke lihtsam kasutada. Ööbimispaigas tuleb sellise katusetelgi avamiseks avada vaid paar riivi ja ongi magamisase valmis.

Kuna kõvade paneelidega telgid on väga tugevast materjalist, nagu alumiinium või ABS-plastik, on need võrreldes traditsiooniliste katusetelkidega äärmiselt tuule- ja vihmakindlad. Mõnd kõvakoorikuga telki saab kasutada ka katuseboksina varustuse transportimiseks või ka väljaspool reisihooaega tavapärase katuseboksina. 

Kokkupakituna on need enamasti voolujoonelisemad, mis tähendab pikema sõidu korral olulist kütusesäästu: võidad rahas ning tankimispeatuste arvelt ka ajas. Muuhulgas on need detailid, miks on kõva paneeliga katusetelgid populaarsemad just pikematel reisidel ja maastikuautomatkadel.

Thule katusetelke saab osta või tellida üheksast Eestis asuvast Autoeksperdi poest, kus müügiesindajad aitavad kliente nende vajaduste kaardistamisel ning sobivate lahenduste leidmisel. Kõikide pakutavate katusetelkidega saab lähemalt tutvuda näiteks K.G. Knutsson AS veebikataloogis.


Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.