Eriti pehme katusega kabriolettide puhul vajab katus hea tervise säilitamiseks pidevat hooldust. Foto: Shutterstock |
Autosõprade jaoks on suvisel ajal üks suurimaid rõõme omada sõidukit, millel saab katuse mõne hetkega alla lasta ja nii mõnusat ilma nautida. Samas käib heaga kaasas ka natuke tüli, eriti pehme katusega kabriolettide puhul: nimelt vajab selline katus hea tervise säilitamiseks pidevat hooldust.
Kabriolettauto katusekate vajab erilist hoolt ja tähelepanu, et see püsiks puhas ja kaitstud erinevate saasteainete eest. Selleks on vaja kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid, mis on mõeldud just katusekattele. Kui hooldusesse kergekäeliselt suhtuda, võib kate praguneda või puruneda või lihtsalt sedavõrd määrduda, et selle hilisem puhastamine on võimatu või väga raske ülesanne.
Õnneks pole ennetav hooldus midagi ületamatult rasket ja paar korda aastas suurema puhastuse ettevõtmine ei murra konti kellelgi.
Nagu ükskõik millise auto puhastamisel ikka, tuleks alustada korraliku välispesuga. Enne pigiplekkidega võitlusse asumist tuleb auto kenasti puhtaks pesta. Põhjalik autopesu on omaette ettevõtmine ja lähemalt saab selle kohta lugeda näiteks siit. Kabriolettauto puhul võiks muidugi meeles pidada, et riidest katusekatte juurde ei maksa survepesuriga minna, vaid selle puhul piirduda pigem kergema puhastamisega – ikka selleks, et katust mitte kahjustada.
Kui katuseriie on kuiv, võib asuda juba selle puhastamise juurde. Kuigi suvisel ajal, kui avaautod rohkem kasutuses, ei pruugi hallitus või selle alged probleemiks olla, võib seisva sõiduki puhul neid siiski esineda. Kui nii on juhtunud, on abiks lihtne äädika ja vee segu, mida saab peale kanda pihustiga pudelist. Puhastamisel on abiks tavaline mikrokiudlapp.
Üldise puhastuse jaoks on aga mõistlik kasutada spetsiaalset puhastusvahendit, nagu näiteks Liqui Moly kabrioletikatte puhastusvahend. Konkreetselt selle vahendiga võib lisaks riidest katustele muidugi puhastada ka plastikust katusekatteid ning aine aitab edukalt lahti saada näiteks õli- ja rasvajääkidest, putukalaipadest ning lindude väljaheidetest. Kasutamiseks tuleb lihtsalt piserdada ainet puhastatavatele aladele õrnalt ja ühtlase kihina ning nühkida pinda kas pesušvammi või puhastamiseks mõeldud mikrokiudlapiga.
Konkreetse toote puhul ei pea muretsema selle kõrvalistele pindadele sattumise pärast, sest see on ohutu nii värvile, plastikule, kummile kui klaasile. Oluline on siinjuures tähele panna, et seda tööd ei soovitata teha kuumadel pindadel ehk otsese päikese käes. Puhastuse järel võib lahustunud mustuse ja katuse puhastusaine jäägid puhta veega maha loputada.
Katusekatte regulaarne hooldamine korralike vahenditega annab lisaks silmailule puhtast katusest muidugi ka muid eeliseid: näiteks on hooldusvahendid värvi taastavate omadustega ja hoiavad katet elastsena, mis vähendab kulumist. Lisaks vähendavad need staatilise elektri teket kattel, mis tähendab vähemat tolmu kogunemist katusele.