Tõrgeteta töö tagamiseks ning valepositiivsete näitude vältimiseks on oluline alkoluku korrektne kasutamine. Foto: Dräger |
Alkolukud on mugavad seadmed, mille paigaldamisest on enamikel juhtudel ainult võita – ettevõtetele loovad need positiivse ja vastutustundliku teenusepakkuja kuvandi, eraisikutele aga lihtsa võimaluse vältida ettevaatamatusest juhtunud äpardusi.
Tööpõhimõte on lihtne, kasu suur
Oma tööpõhimõttelt on alkolukud lihtsad seadmed, mis takistavad alkoholijoobes või tarvitamise jääknähtudega juhil sõiduki käivitamist. Tuvastades autojuhil väljahingatavast õhust alkoholi, takistavad need mootori käivitumise.
Eri tootjate seadmed erinevad natuke ka ehituselt, kuid üldjoontes on need pigem sarnased. Näiteks maailma ühe juhtiva alkolukkude tootja Drägeri seadmed koosnevad kahest põhikomponendist ehk kabiinis asuvast alkoholi hingeõhu mõõtesüsteemist ning armatuurlaua alla monteeritud juhtseadmest, mis sisaldab immobilaiserit, mälu ja startersüsteemi.
Alkolukk aktiveerub sõiduki süüte sisselülitamisel ning annab umbes kümme sekundit kestva soojenemise järel juhile märguande hingeõhuproovi andmiseks. Seejärel hingab juht käsiseadme huulikusse kuni liitri hingeõhku ning kui alkolukk tuvastab, et selles ei leidu alkoholi, lubab seade mootori käivitada ning sõitu alustada.
Kõik antud proovid ja toimingud sõidukiga salvestatakse aga juba kuupäevaliselt ja kellaajaliselt juhtpaneeli mällu. Näiteks talletatakse sinna võimalikud positiivsed proovid, katsed sõiduki käivitamiseks testi tegemata või auto seiskamised ning katsed seadet manipuleerida.
Muuhulgas annab alkoluku paigaldamine (mida saab teha näiteks Autoeksperdi teenindustes) firma sõidukitesse, kas veokisse, bussi või taksosse, klientidele ja partneritele selge signaali, et ettevõte on vastutustundlik ning on nõus panustama liiklusohutusse.
Aga miks mitte panna see ka isiklikku sõiduautosse? Sest parem karta kui kahetseda – kui pikaleveninud ürituse järgsel hommikul on kahtlus, kas rooli võib istuda või mitte, on igati mõistlik end kontrollida. Erinevalt alkomeetrist ei kao alkolukk kunagi ära ja on seega mugav lahendus – kuigi, tuleb tunnistada, tavalise alkomeetriga võrreldes omajagu kulukam.
Oluline on hooldus ja õige kasutamine
Tasub teada, et alkolukk pole siiski võluvits – näiteks ei keela miski sõidukit juhtima asuva inimese asemel teisel isikul alkolukku puhumist. Siinkohal tuleb loota seadet kasutavate sõidukijuhtide vastutustundlikkusele. Seda riski saavad näiteks ettevõtted küll maandada selliste alkolukkude puhul, mis võimaldavad kaamera ühendamist või seadistusi, mille puhul tuleb sõidu ajal kordusteste teha – Drägeri seadmed taolisi võimalusi ka pakuvad.
Samuti peaks alkolukkude kasutamisel üht-teist tähele panema. Üsna selge on, et seadmed nõuavad aeg-ajalt hooldust, näiteks tuleb neid kalibreerida (mida saab teha samuti Autoeksperdis), vahetada huulikuid ning puhastada käsiseadet. Kui tihti, sõltub juba seadmest.
Tõrgeteta töö tagamiseks ning valepositiivsete näitude vältimiseks on aga oluline alkoluku korrektne kasutamine. Näiteks, kuna Drägeri seadmetes olev elektrokeemiline andur mõõdab väljahingatava õhu alkoholisisaldust, võivad mõnel juhul tekkida valepositiivsed proovid. Muuhulgas juhul, kui juht on vahetult enne puhumist söönud näiteks liköörikomme või isegi tarvitanud alkoholivaba õlut või siidrit ehk jooke, kus väike kogus alkoholi võib siiski sisalduda.
Sarnaselt võib valepositiivse näidu tekitada näiteks enne testimist lahtiste küljeakende korral klaasipesuvedeliku esiaknale pihustamine või lõhnaõli kasutamine – needki sisaldavad ju alkoholi. Seega, kui selliseid asju on autos tehtud, tuleks näiteks Drägeri soovituste kohaselt enne testimist umbes veerand tundi oodata ning soovitatavalt autot ka õhutada.