Foto: Shutterstock

Puhtusest särav kere ja salong muudavad auto üldise välimuse oluliselt silmapaistvamaks. Kuna ilmad on läinud mõnusalt soojaks, siis tahab nii mõnigi oma neljarattalise sõbra läikima lüüa kodustes tingimustes. 

Et saada siin parim tulemus, tuleb kasutada spetsiaalseid vahendeid. Autoeksperdi SONAXi tootejuht Karmo Heinsalu räägib lähemalt, kuidas autot kodus pesta ja milliste vahenditega seda teha.

Alusta velgedest

Alustame kõige olulisemast – survepesurist. Kuigi sisuliselt ajab asja ära ka aiavoolik, on survepesur siiski tunduvalt efektiivsem. Tegu on vägagi kasuliku investeeringuga, mis teenib sind aastaid. 

Pesemise ajaks tasub sõiduk parkida varjulisse kohta. Päikese eest tuleks auto eemale toimetada just seetõttu, et vastasel juhul kuivavad autole märgatavalt rutemini peale koledad veeplekid.

Autoeksperdi tootejuht soovitab sõiduki pesu alustada velgedest. “Velgedele satub reeglina enim mustust, mistõttu tuleks auto puhastamist alustada just nendest, et hiljem velgedelt eemalduvat mustust mitte värskelt puhastatud auto kereosadele laiali pritsida,” räägib ta. 

“Veljed määrduvad peamiselt tulisest piduritolmust, mis tekib piduriketaste ja klotsi hõõrdumisest. Tolm kleepub velgedele ja hiljem on seda üsnagi keeruline eemaldada. Selleks on soovitatav kasutada spetsiaalset veljepuhastusvahendit, mis võtab pärast 3–5 minutit mõjumist tolmu lahti nii, et seda mustust on lihtne maha pesta,” selgitab Heinsalu.

Tarvikutest võiks kasutada veljepuhastusharja. Kindlasti ei tohiks sama harja või käsna kasutada hiljem muude osade puhastamiseks. 

Nõudepesuvahend jäta ikka kööki

Kui veljed särama löödud, saab edasi liikuda sõiduki kere juurde. Alustuseks soovitab Heinsalu lasta kogu auto puhta vee ja survepesuriga üle, et eemaldada kerelt suurem mustus ning pori. 

Kui suurem mustus maha saadud, võib jätkata kere puhastamist šampooni ja svammi või pesukindaga. Võta auto kõrvale veega täidetud ämber ja lisa vette autole mõeldud šampooni. Heinsalu juhib tähelepanu sellele, et ei kasutataks tavalist nõudepesuvahendit, sest see võib värvi kahjustada. “Parema lõpptulemuse tagab siiski õige puhastusvahend, näiteks keraamiline šampoon.”

Autoeksperdi tootejuht märgib veel, et vett, kus svammi loputatakse, tuleks ämbris aeg-ajalt vahetada. Svammi pidevalt vette kastes koguneb ämbrisse lõpuks hulga mustuse- ja liivaterasid, mis võivad auto keret kriimustada. Kes väärtustab mugavust, võib osta eraldi liivaeraldaja, mis ei lase pesuveest liivateri harja või svammi külge haarata, vaid jätab need põhja. 

Kui auto on šampooniga üle pestud, tuleb see survepesuga puhtaks loputada. Väga tähtis on sellele järgnev kuivatamine: kui auto jätta korralikult kuivatamata, jääb see laiguliseks. Kuivatamiseks sobib hästi kuivatusspaatel ja Super Dry Towel kuivatuslapp. Esimesega saab suured pinnad kiirelt kuivaks, teine aga imab hästi niiskust ja on samas õrn auto värvipindadele.

Kui auto värvipinnad jäävad karedaks, tuleks lõpetuseks teha veel pigipesu. Talvel tekivad naastrehvide mõjust autole karedad pigitäpid, mis pikapeale ladestuvad kerele. Tavalise survepesuga pigi enamasti maha ei saa, eriti veel siis, kui see on seal olnud pikemat aega. 

Sestap soovitab Heinsalu kasutada aerosoolpudelis pigieemaldusvahendit, mida on väga lihtne kerele kanda. Tähtis on ainult meeles pidada, et tõhusaima tulemuse saamiseks peab auto enne vahendi kasutamist puhtaks pesema ja ära kuivatama. 

Eriti hea lõpptulemuse saavutamiseks tuleks kasutada veel puhastussavi. Pehme savi eemaldab auto värvipindadelt ka kõige kõvemini kinnijäänud mustuse (pigi, putukaheitmed, puuvaik, tööstuslikud metalliosakesed, värvipritsmed). Selle kasutamisel on tarvis pinnad esmalt klaasipuhastusvahendiga libestada ja seejärel õrnalt ringikujuliste liigutustega hõõruda. Mustuseosakesed jäävad savi sisse ja pinnad saavad siledaks.

Mõelda tasuks ka veel rehvide välimuse uuendamisele. Tegu on vägagi lihtsa protsessiga: peab laskma vaid rehvidele aerosoolist vahust läikeainet. Kui see ära kuivab, siis ongi rehvid hooldatud ja uueväärse välimusega.

Ära ka salongi unusta!

Autot ei pea seestpoolt puhastama nii tihti kui väljast, ent täiesti ära unustada ei tohiks ka salongi. Heinsalu sõnul peab eeskätt pöörama tähelepanu klaasidele, et nägemisväli oleks selge ja puhas. Selleks sobib klaasipuhastusvahend, mida tuleb pihustada õhukese kihina klaasile ja seejärel hõõruda mikrokiudlapiga laiali ja kuivatada lapi kuiva poolega.

Jällegi rõhutab Heinsalu, et klaaside ja värvipinna jaoks tuleb kasutada erinevaid lappe.

Kui oled pesnud autot väljast šampooniga, siis on hea ka klaasid käia eraldi üle klaasipuhastusvahendiga. See on väga praktiline vahend ka peeglite puhastamisel.

Järgmisena vaatavad vastu armatuurlaud ja teised plastdetailid. Siin aitab plastdetailide puhastamiseks mõeldud sisehooldusvahend, mis moodustab mati, tolmuhülgava antistaatilise pinna, et kaitsta päikesest tuleva peegelduse eest

Määrduma kipuvad ka istmed, mis on kas tekstiilist või nahast. Tekstiilistmete (sealhulgas Alcantara materjali) puhastamiseks sobib hästi tekstiili- ja Alcantara puhastusvahend, mis eemaldab isegi raskesti eemaldatavad plekid, mis on tulnud näiteks šokolaadist, jäätisest, Cola-joogist, ketšupist või teksapükstest.

Naha puhastamisel on oluline kasutada vahendit, mis annaks veekindluse ja kaitseks määrdumise eest. Aktiivsemale puhastajale sobib veelgi paremini Leather Cleaner Foam nahapuhastusvahend koos vahtpihustiga, mis eemaldab ka kõvemini kinnijäänud mustuse.

Ka ebameeldivad lõhnad, olgu selleks suitsu, koera või kala lõhn, saab autost hõlpsasti ära kaotada. Selle jaoks on olemas pudelist pihustatav lõhnahävitaja, mis neutraliseerib kõik halvad lõhnad. Peale vahendi pihustamist tuleks hoida uksed kinni kuni 30 minutit

Sõiduki regulaarne puhastamine tagab selle kena väljanägemise. Kui järgid kõiki ülalmainitud juhiseid, võid olla kindel, et auto näeb särav välja ja ka selle turuväärtus on teistest kõrgem.


Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.