Est Lv
Otsing
SisukaartSitemap
Autojuhile
Paadijuhile
Autoekspert
Autoekspert

 

Uudiste arhiiv

Prind

Kiirem ja võimsam auto mõne tunniga

26.08.2016

Kas teadsid, et Celtic Tuning võimaldab anda autole kümneid lisahobujõude kõigest nelja tunni ja ühegi füüsilise detaili paigaldamiseta? Praktikas tähendab see kiiremaid ja sujuvamaid möödasõite maanteel, mõnel puhul ka väiksemat kütusekulu.
 

Kui inimene ostab auto, siis ta saab valida erineva võimsusega mudelite vahel. Automüüjad aga ei räägi kunagi sellest, et uue auto võimsust piirab enamasti ainult mõni rida koodi, mida saab hõlpsasti muuta.

Enamasti seostub sõiduki võimekuse parandamine ehk tuunimine kallite lisavidinate ostmise ja paigaldamisega. Uute autode puhul saab aga rääkida IT-tuuningust, sest mõne koodirea asendamisega sõiduki juhtmoodulis saab selle võimekust oluliselt optimeerida.

Üht sellist võimalust pakub Briti ettevõte Celtic Tuning, mis võimaldab anda autole kümneid lisahobujõude kõigest nelja tunni ja ühegi füüsilise detaili paigaldamiseta. Lühidalt öeldes, annab see autole juurde võimsust ja lisab väändemomenti, mis parandab kiirendust. Praktikas tähendab see näiteks kiiremaid ja sujuvamaid möödasõite maanteel. Mõnel puhul ka väiksemat kütusekulu.

Autoeksperdi teenindusnõuniku Leho Mägismaa sõnul viiakse võimsuse muutmiseks läbi ajuoperatsioon, mis praktikas ei tähenda muud, kui uue tarkvara paigaldamist auto juhtmoodulisse ehk n-ö ajju.

"Autot, nagu inimest, juhib aju, ent kui inimene peab enese arendamise töö ise ära tegema, siis sõiduki puhul aitab seda arvuti," rääkis Mägismaa. "Üks autotootja võib ühele mudelile pakkuda kolme erineva võimsusega mootorit, kuid tegelikult on mootor ja teised seadmed samad. Käigukast, sidur, kardaan jt osad on valmistatud võimsama mootori jaoks. Jõudlust piirab ajusse paigaldatud tarkvara. Celtic Tuningu abil saabki auto tehases paigaldatud potentsiaalist rohkem ära kasutada."

Enamike markide ja mudelite puhul võtab protsess aega pool päeva. Sõiduk tuuakse Autoeksperdi esindusse, kus olemasolev tarkvara loetakse OBD-pistiku kaudu või otse ajult teeninduse arvutisse.

See saadetakse Celtic Tuningu Suurbritannias asuvasse IT-osakonda ning sealt läkitatakse uus tarkvara vastu, mis siis Autoeksperdis paigaldatakse. Kuivõrd seade on mobiilne, saab protseduuri teha kõigis Autoeksperdi töökodades üle Eesti. OBD-pistiku puhul on võimalik toiming läbi viia sõna otseses mõttes tänaval, tuleb ainult juhe ühendada.

Celtic Tuning on seega tarkvaraarendusettevõte, kelle teenistuses on tipptasemel programmeerijad. Ühegi mudeli puhul ei võeta võimsust parandavat tarkvara kasutusele enne, kui seda pole põhjalikult katsetatud firma testikeskuses. Ent eesmärk ei ole igast mootorist võtta viimast, vaid tagada parima võimaliku võimsuse kasvu juures mootori optimaalne töökindlus.

Tuuninguteenust ei pakuta aga ainult autodele, vaid ka paatidele, traktoritele ja veoautodele.

Vastupidiselt ootustele, võib suurenenud võimsusega mootor tähendada hoopis väiksemat kütusekulu. Väiksemate autode puhul on mõõdetud selle vähenemist 0,2 l/100 km, suuremate maasturite puhul kuni 1 l/100 km kohta. Mägismaa toonitas, et kütusekulu vähenemist garanteerida ei saa, sest see sõltub otseselt inimese sõidustiilist.

"Kui ikka tugevamalt gaasi ja järsumalt pidurit vajutada, siis pole loomulikult erilist lootust kulusid kokku hoida, ent mõistliku sõidustiili puhul võib sääst tekkida, sest tuunimine on ju sisuliselt mootori võimsuse optimeerimine mitte tõstmine," lausus Mägismaa. "Juhul, kui inimene peaks seda soovima või ta pole tulemusega rahul, taastatakse algseaded."

Autoeksperdi teenindusnõuniku kinnitusel ei mõjuta tuunimine garantiid, aga autot hooldavat esindust tuleks sellest teavitada, vältimaks tehasepoolse tarkvara uuendustega kaasnevast aju ülelugemisest, mille tagajärel kustutakse eelmised programmid.

Autoekspert pakub Celtic Tuningu teenust 2015. aasta sügisest ning uue tarkvara on saanud juba mitukümmend sõidukit. Enamike mudelite puhul saab valida kolme tuuninguastme vahel: Economy, Tase 1, Tase 2. Orienteeruvalt lisandub autole 40 hobujõudu, ent sõltuvalt mudelist võib see olla vahemikus 20 (harvadel juhtudel) kuni 70 hobujõudu.

 

Vaata näiteid Autoeksperdi Facebook lehelt

Küsi tuuningu pakkumist oma autole: tuning@autoekspert.ee« Tagasi

AS K.G. Knutsson, Saeveski 12, 11214, Tallinn
by HansaNet